Adana KDK Heyetini Ağırladı

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Kamu Denetçileri Yahya Akman, Arif Dülger, Saadettin Kalkan, Hüseyin Yürük, Genel Sekreter İbrahim Kılınç ve kurum uzmanlarından oluşan geniş bir heyet Adana’da iki günlük programa katılarak halka buluştular.

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) heyetinin Adana programı Valilik ziyaretiyle başladı. Vali Mahmut Demirtaş’ın karşıladığı Şeref Malkoç, baş başa görüşmelerin ardından bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada Malkoç şunları söyledi: " KDK’nın hedefi, verilen kamu hizmetlerinin, ister merkezde ister yerelde olsun kalitesini arttırmaktır. Kurumun önemli görevlerinden birisi de insan odaklı bir idare oluşturmaya katkıda bulunmak, bu açıdan denetlenebilir, şeffaf idarelerin oluşmasına katkı sunmaktır. Türkiye genelinde yaptığımız programlarda insanımıza, vatandaşımıza hak arama kültürünü anlatmaya çalışıyoruz. Eğer Türkiye'de hak arama kültürü arzu ettiğimiz düzeyde gerçekleşirse yerelde veya geneldeki sorunların önemli bir kısmının çözüleceği kanaatindeyiz."

Malkoç ve KDK Heyeti, İlin Mülki Amirlerini Ziyaret Etti

Valilik ziyaretinin ardından Şeref Malkoç ve KDK heyeti Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile bir araya geldiler. Görüşmede ilin sorunları hakkında fikir teatisinde bulunuldu.

KDK heyeti Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül’ü, Adana Sanayi Odası ve Ticaret Odasını da ziyaret etti. Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe ve Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç görüşmelerde, Adana’nın ekonomi ve sanayi gündemine ilişkin Başdenetçi ve heyeti bilgilendirdiler.

KDK heyeti Adana Baro Başkanı Veli Küçük’le bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından Başdenetçi Malkoç stajyer avukatlara bir konuşma yaptı. KDK’nın ve baroların Türkiye’de adaletin teminatı olduğunu söyleyen Malkoç genç avukatlara tavsiyelerde bulundu.

Malkoç: “Halkımızın Hak Arama Çekingenliğini Ortadan Kaldıracağız”

Adana programının ikinci günü Başdenetçi Şeref Malkoç ve KDK heyeti basın mensuplarıyla kahvaltıda buluştu. Yetmişten fazla basın mensubunun katıldığı toplantıda Ombudsman Malkoç Kamu Denetçiliği Kurumu’nun çalışmaları hakkında bilgi vererek şunları söyledi: "Avrupa ülkelerinde Ombudsman kararlarına uyma oranı yüzde 80. Bizde ise ilk kurulduğumuzda yüzde 20´ydi şimdi yüzde 70´lere çıktı. Daha iyi noktalara gideceğimiz kanaatindeyiz. Sürekli halkla temas halinde, halkın derdine derman olan, düşüncelerini aktaran medya mensupları ve yine halkın en geniş örgütlendiği kesim olan STK´lar bizim en büyük paydaşımız." Malkoç, "Görevimiz, halk ile devlet-idare arasındaki ilişkilerde halkın avukatlığını yapmaktır. Bunu yaparken de idarenin hasmı değiliz. Görüşlerimiz, tavsiye kararlarımız, önerilerimizle yol gösterip bir bakıma danışmanlık yapıyoruz. Devlet ve millet arasındaki kaynaşmayı temin etmeye çalışan önemli kurumlardan biriyiz." diye konuştu.

Tavsiye ve dostane kararlardan örneklerle kurum çalışmalarını anlatan, Türkiye´de hak arama noktasında vatandaşların genelde çekingen davrandığını kaydeden Şeref Malkoç sözlerine şöyle devam etti: "Ancak biz insanımızın hak arama kültürünü teşvik ediyoruz. En büyük denetim vatandaşın denetimidir. Ancak diğer taraftan bu konuyu istismar edenler de oluyor. Mesela bize bir yılda 250 şikâyet başvurusu yapan bir vatandaş oldu. 250 dilekçenin hepsini inceledik ama yazdığı dilekçelerin çoğu makul değil. Anayasal bir hak olan dilekçe hakkını kötüye kullanmadan, makul seviyeyi Türkiye´de yakalarsak çok daha iyi noktaya gelmiş olacağız. Bunun için KDK olarak sürekli halkımızla temas halindeyiz. Türkiye'yi insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü anlamında dünyanın en iyilerinden yapma gayretindeyiz.”

Vali Demirtaş: “KDK Devlet Kapısını Millet Kapısına Dönüştürüyor”

Başdenetçi Malkoç ve KDK heyetinin Adana programında son durağı “Ombudsman Halka Buluşuyor” toplantısı oldu. Vali Mahmut Demirtaş, ildeki muhtarlar, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ve halkın katıldığı toplantı İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Açılış konuşmasını yapan Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Kamu Denetçiliği Kurumu'nun hakkaniyet, iyi yönetim ilkelerinin yerleştirilmesi ve halka karşı sorumluluk anlayışıyla halkın avukatlığını yaptığını ve aldığı kararlarla idarelere yol gösterdiğini kaydetti. Kurumun, insan odaklı hizmet anlayışıyla devlet kapısını, millet kapısına dönüştürdüğünü belirten Vali Demirtaş, gelinen noktada kamu ve sivil toplum kuruluşlarıyla el ele vererek, Türkiye'yi layık olduğu seviyeye taşıyacaklarını ifade etti.

Başdenetçi: “15 Temmuz’da Demokrasisini Canı Pahasına Koruyan Bu Millet Her Şeyin En İyisine Layık”

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ise konuşmasında 18 ilde yapılması planlanan bu toplantıların ilkini Adana'da gerçekleştirmenin memnuniyetini dile getirdi ve sözlerine şöyle devam etti: “Dünyada insan hakları konusunda gidişat hiç iyi değil. Türkiye'nin bulunduğu bölge çok sıkıntılı. İşte bu bölgede Türkiye demokrasisiyle bir istikrar devleti halinde. Dünyanın en büyük havalimanını, köprülerini, hızlı trenlerini yapmaya başladık, refahta, eğitimde, sağlıkta, huzur ve güvenlikte de en iyi ülke haline geleceğiz. Bunu temin etmenin yolu, insan haklarına değer vermek, hukukun üstünlüğünü temin etmektir. Bunun için de idari, adli yargımız ve kurumlarımızla el ele vererek çalışmalarımızı sürdürüyoruz." Malkoç, 15 Temmuz’da demokrasisini canı pahasına koruyan bu milletin her şeyin en güzeline layık olduğunu ve kendilerinin de kurum olarak bu millete layık olmaya çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Malkoç’un konuşmasının ardından açık kürsü etkinliği yapıldı. Katılımcılar sorunlarını, dertlerini ve ilin mülki amirlerine iletmek istedikleri meseleleri sözlü olarak ilettiler. Kamu Denetçileri ve kurum uzmanları bu dilek ve istekleri, ilgili kurum ve kuruluşlara iletmek üzere not aldılar.